Czy nowe atrakcje w Paprocanach rozwiążą problem sinic?

Pływające, podświetlone fontanny, drewniane pomosty, ścieżki pieszo-rowerowe – to tylko część długiej listy atrakcji, jakie tej wiosny pojawią się w tyskim Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany.

Dostawa i montaż 4 fontann pływających po Jeziorze Paprocany rozpocznie się już niebawem - wszystko ma być gotowe do końca czerwca. Każda z fontann będzie podświetlana ośmioma reflektorami, niezwykle efektownie będzie więc jezioro wyglądało zwłaszcza wieczorem i w nocy, ale tak naprawdę nie efekty wizualne są w tym projekcie najważniejsze.

- Od lat borykamy się z problemem sinic w Jeziorze Paprocańskim, próbowaliśmy różnych rozwiązań, niestety problem niemal co roku powraca. Do jeziora nie wpływa żadna rzeka, czyli nie ma wymiany wody - to powoduje w niej ubytek tlenu, co sprzyja zakwitowi sinic. Fontanny - aeratory powinny w znacznym stopniu poprawić zawartość tlenu w wodzie. Niedługo zostanie do jeziora doprowadzona także woda ze studni głębinowych. Połączenie tych dwóch elementów ma sprawić, że sinic w jeziorze będzie mniej, a być może znikną zupełnie – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Realizacja pierwszego etapu prac na Jeziorze Paprocańskim, czyli montaż 4 fontann kosztuje ponad 276 tysięcy złotych. W drugim etapie na jeziorze pojawią się dwa gejzery i zostaną uruchomione dwie studnie głębinowe, każda z nich o wydajności 25 m3 na godzinę. Woda ze studni za pomocą specjalnych pomp zostanie doprowadzona do jeziora, to ma znacznie poprawić warunki wodne w jeziorze, zwłaszcza w okresie suchym, gdy wody w akwenie jest niewiele. Odwierty zostały już wykonane, obecnie trwają prace nad doprowadzeniem energii elektrycznej do zasilania pomp głębinowych w studniach. Wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku.

Oprócz prac na jeziorze wiele dzieje się wokół niego. Do końca lipca ma być gotowa ścieżka wokół jeziora, a w tym tygodniu podpisano umowę na realizację zadania pod nazwą: "Zagospodarowanie wschodnio – południowej części Jeziora Paprocany". Projekt wykonała pracownia RS+ Robert Skitek.

- Paprocany to jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu przez tyszan. Nie zapominamy o tym planując kolejne inwestycje w mieście. Tylko w ciągu najbliższych kilku miesięcy na terenie OW Paprocany pojawią się m.in. drewniane ścieżki i pomosty, ścieżka pieszo-rowerowa z kostki brukowej, wyremontowane zejścia do wody przy przystani „Zremb" i przy plaży, placyki rowerowe, siłownia na wolnym powietrzu, elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki, barierki, parasole) - wymienia prezydent Dziuba.

Wszystko będzie kosztowało ponad 3 mln 650 tysięcy złotych. Nowe plenerowe siłownie pojawią się także w innych częściach miasta: w Parku Północnym, Parku Górniczym i przy ul. Gilów. Wszystkie mają być gotowe do końca czerwca.

Dodaj nowy komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Back to Top